Sandra Ciszonek w wywiadzie z Kamilą Kucharską-Wełną odsłania kulisy Mocnego Programu Stażowego i wyjaśnia co oznacza wzór P=W/t.

Kamila Kucharska Wełna: Niedawno odbyła się gala rozpoczynająca program Mocny Staż. Słyszałam, że przypominała galę rozdania Oscarów. No to zacznijmy od symboliki programu czyli logo – dlaczego w programie pojawia się wzór P=W/t? Co on oznacza i skąd taka inspiracja?
Sandra Ciszonek: Zastanawiając się nad receptą na najlepszy program stażowy, musiałam znaleźć odpowiedź na pytania: kogo szukamy? co chcemy osiągnąć? czym tak naprawdę jest „moc”, która charakteryzuje nasz zespół IT? Więc od czego wyjść jak nie od wzoru na moc? Inspiracja to IT Mocni, oczywiście, oraz fizyczny wzór na moc, ponieważ jest to P=W/t czyli: praca przez czas równa się moc! To, w co będziemy wraz ze stażystami inwestować przez najbliższe pół roku to: praca, praca i czas.

Skąd zrodziła się potrzeba na stworzenie takiego programu?
To strategiczne myślenie osób związanych z naszym Pionem IT i Działem SAP, czyli Krystiana Brydzkiego, Piotrka Jakubowskiego i Jarka Musiała, którzy już teraz zdefiniowali potrzebę zadbania o przyszłość naszego IT. Potrzebę inwestycji w młode talenty na, umówmy się, bardzo wymagającym rynku pracy.

Który to program stażowy IT w Arvato?
Trzeci, ale pierwszy organizowany na taką skalę. Mamy sześciu stażystów, sześciu mentorów i sześć miesięcy na to, aby stali się samodzielnymi programistami.

Stać się samodzielnym programistą w sześć miesięcy? To chyba duże wyzwanie?
Zdecydowanie. Dlatego już kilka miesięcy wcześniej rozpoczęliśmy prace koncepcyjne nad formułą programu. Opiera się ona na kilku istotnych dla nas filarach, o których opowiem za chwilę w kilku słowach. Chciałam tylko podkreślić, że wystartowanie z programem stażowym jest efektem pracy wielu osób, której nie widać gołym okiem. W przygotowania był zaangażowany zespół projektowy, składający się z naszych liderów, programistów, mentorów, a po stronie HR Dawida Czekalskiego oraz mnie.

To faktycznie duże przedsięwzięcie. Z pewnością otrzymaliście wiele aplikacji. Opowiedz, co decydowało o wyborze tej szóstki stażystów?
Dobre pytanie, też je sobie zadaliśmy! Żeby znaleźć na nie odpowiedź, zaczęliśmy od warsztatów, na których zdefiniowaliśmy profil naszego „Mocnego Stażysty”, koncentrując się na tym, jakie idealny kandydat powinien mieć po pierwsze wartości, po drugie umiejętności miękkie, po trzecie bazowy poziom kompetencji twardych i wreszcie po czwarte – najważniejsze – postawę.

Jak przebiegał proces rekrutacji?
Zapytaj Dawida…(śmiech).  Oczywiście żartuję, ale muszę tutaj podkreślić, że Dawid wykonał ogromną pracę zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim etapie selekcji. Ja byłam wsparciem. Spłynęło do nas ponad 500 aplikacji, dlatego etap selekcji, wywiadów telefonicznych, jak i samych spotkań był ogromnym wyzwaniem. Może zdradzam trochę kulisy, ale w końcu udzielam wywiadu dla najlepszej HR-owej publikacji.

To wszystko brzmi imponująco. Mówiłaś wcześniej, że z jednej strony program jest wyzwaniem, ale też samo przygotowanie zajęło wiele czasu i pracy. To powiedz, jakie są jego filary?
Mamy cztery silne filary:
Pierwszym jest merytoryka, na którą składa się teoria z zakresu programowania zawierająca m.in. słownik, język SQL, ALV, generatory raportów, poznanie modułów SAP-owych takich jak: WM, MM, SD no i oczywiście sam ABAP i Fiori (a to tylko wycinek programu).
Drugi to praktyka i jeszcze raz praktyka. Mamy przygotowane wiele ćwiczeń, które pozwolą naszym stażystom w praktyce zastosować wcześniej poznaną teorię. Dodam tylko, że nad całością kształtu części merytorycznej i praktycznej czuwał Krzysiek Kulpiciński, nasz programista oraz lider programu po stronie SAP.
Trzeci to kompetencje miękkie – nic dodać, nic ująć – najważniejsza część!
Czwarty filar to poznanie organizacji i zrozumienie strategii Arvato SCS oraz ukształtowanie postaw w oparciu o naszą strategię IT Business Value Creator.

Cóż, na koniec mogę Wam tylko życzyć, żeby te sześć miesięcy pracy przyniosło Wam wiele satysfakcji i docelowo Mocnych Pracowników. PS: Czy przyjmujecie na staże kogoś z HR?
(Śmiech). Dla Ciebie ominiemy cały etap selekcji. Dziękuję i trzymaj za nas kciuki! Niech moc będzie z Tobą!

Rozmawiały:
Kamila Kucharska-Wełna – Młodszy Koordynator ds. Szkoleń
Sandra Ciszonek – Koordynator Rozwoju Kadr