Co roku pion IT Arvato prowadzi kilkanaście projektów z zakresu wdrażania nowych klientów, wprowadzania usprawnień i optymalizacji procesów. Rok 2017 kończymy sukcesem całego zespołu IT w obszarze zmian infrastrukturalnych. Wytężona praca i skrupulatnie prowadzone testy umożliwiły migrację baz Oracle do chmury IaaS i podniesienie wydajności maszyn nawet o 30%.

Migracje środowisk bazodanowych oznaczają mierzenie się z częstymi zmianami zasad dotyczących licencjonowania oprogramowania, co w szczególności dotyczy baz Oracle. Dlatego ich migracja do chmury IaaS okazała się dużym wyzwaniem.

Wyzwanie i rozwiązanie

Licencje Oracle Standard One, które są liczone per socket, wymuszają pokrycie licencyjne fizycznych gniazd procesora, na których istnieje możliwość uruchomienia Oracle Database. Funkcjonując w środowisku wirtualnym, np. VMWare w chmurze, Oracle nakazuje licencjonowanie wszystkich procesorów, na których można by korzystać z ich oprogramowania.

Aby tego uniknąć, należy wykorzystać certyfikowany sprzęt, tj. wydzierżawić serwer kasetowy z dwoma gniazdami wraz z wirtualizatorem OracleVM. Dzięki temu zaledwie dwie licencje Oracle Standard One wystarczą, by na tym sprzęcie uruchomić dowolną ilość baz Oracle możliwych do obsłużenia przez procesory i pamięć.

Testowanie

Przed wdrożeniem tego rozwiązania podjęliśmy się testów, aby ocenić jego skuteczność i funkcjonalność. Punktem odniesienia był dla nas system produkcyjny VMWare z Windows Server 2012R oraz Oracle 12c (12.1.0.1). Wykonaliśmy na nim zestaw procedur testowych, aby odnosić się do ich rzeczywistych czasów wykonania.

Następnie te same procedury wykonaliśmy na certyfikowanym środowisku OracleVM z Windows 2012 R2 i Oracle 12c (12.1.0.1) na platformie sprzętowej ósmej generacji, porównywalnej do aktualnej platformy produkcyjnej Arvato, oraz na nowszej platformie dziewiątej generacji.

 

Mimo zapewnień dostawcy o porównywalnej wydajności sprzętu, czas wykonywanych procedur zwiększył się średnio dwukrotnie. Pomimo licznych analiz i prób optymalizacji ustawień wirtualizatora, nie otrzymaliśmy zauważalnej poprawy.

Rozwiązanie

Dopiero dokumentacja otrzymana od Oracle pozwoliła nam stwierdzić, że licencje Oracle Standard One w zestawieniu OracleVM i Windows Server nie są aktualnie wspierane. Aby wybrnąć z tego problemu, postanowiliśmy wykonać testy na systemie Linux RH7.

 

Testy pozwoliły nam stwierdzić, że system Linux RH7 w pełni współpracuje z wirtualizatorem OracleVM, a czas wykonania procedur spadł nawet o 30% względem poprzedniego środowiska produkcyjnego na Windows Server wraz z VMWare.

Choć to rozwiązanie okazało się nawet 30% droższe niż standardowe maszyny wirtualne, zdecydowaliśmy się na wdrożenie i osiągnęliśmy wymierne korzyści – pozostaliśmy w pełni legalnymi użytkownikami baz danych i podnieśliśmy wydajność naszych maszyn o około 20%.

Autor: Wojciech Siwecki – Administrator Baz Danych, Arvato Polska